Preporuke knjige za odmor i opuštanje

Razmišljala sam dugo, na koji način bih mogla da sastavim listu knjiga, koje će vas opustiti, uz koje ćete moći da pobjegnete u drugi svijet barem na kratko, pošto ovaj naš u kojem trenutačno živimo, nosi sa sobom neku svoju težinu. Ovo su knjige koje su meni došle pod ruku u pravo vrijeme i pružile mi neku vrstu bijega od svakodnevnice. Pa da počnemo:

Velika očekivanja-Čarls Dikens

Ja sam se u Dikensa i njegov način pripovijedanja jednostavno zaljubila. Ova toliko zanimljiva, tragikomična knjiga, nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Iako spada u klasike književnosti, zaista nije teška za čitanje. Prekrasna naracija, i zaista mogu da kažem jedan nevjerovatan stil opisivanja likova. Toliko slikovit i stvaran, da imam osjećaj da sam svakog lika u knjizi mogla tačno zamisliti ispred svojih očiju. Velika očekivanja je knjiga, koju možemo da prepoznamo u mnogim ljudima oko sebe i preslikamo i na današnje društvo. Takođe, mnogo su mi se dopale i korice ovog Vulkanovog izdanja.

Upitaj prah-Džon Fante

Američka književnost se često ljubiteljima književnosti može činiti kao poprilično jednostavna. U njenom stilu, preovladavaju kratke, jasne i direktne rečenice. Meni to poprilično odgovara. Naravno, ne uvijek, ali postoje dani kada mi tačno treba ta direktnost i kratkoća na papiru. Upravo je ovo jedna od tih knjiga. Sa Fanteom sam se, čitajući ove avanture Artura Bandinija, zaista oduševila. Predgovor je napisao ni manje, ni više nego Bukowski, upravo govoreći kako je Fante inspirisao njega i njegov stil pisanja, a po meni je to i jedan od najljepših predgovora koje sam pročitala. Nećete se pokajati kada uzmete ovu knjigu u ruke.

Čudnovato-Derviš Sušić

Čudnovato je da se jedan ovakav pisac nađe na ovakvoj listi. Čudnovato je i to što za njega nije čulo mnogo ljudi, čak ni sa naših prostora. Ne, zapravo, to nije čudnovato, to je žalosno. Ovaj pisac, ostaće kao jedan od najpodcjenjenijih pisaca iz Bosne i Hercegovine. On čveličanstveno oslikava život na ovim prostorima, a svojim predivnim stilom pisanja, kazuje najljepše priče. U ovoj knjizi, koja krasi bosanskohercegovačku književnost, možete da saznate kako se na ovim prostorima živjelo prije tristo godina. Isto tako možete da vidite, da je čovjek ostao čovjek, i nakon tih tristo godina.

Nepodnošljiva lakoća postojanja- Milan Kundera

Najpoznatije Kunderino djelo koje je bilo zabranjeno u Čehoslovačkoj sve do 1989. godine. Opisuje prekrasni Prag i život za vrijeme komunizma. Predivna knjiga koja se jako lako čita, a svojim sadržajem i naracijom, Kundera vas čini zaljubljenikom u knjigu. Ljubavna priča koja nam predstavlja lakoću postojanja sa cijelom njenom težinom koja je neprestano vuče sa strana. Takođe mi se jako dopalo direktno Kunderino obraćanje čitaocu, koji kroz čitke rečenice postavlja filozofska pitanja o životu.

I posljednja, ali ne i najmanje bitna:

Avanture nevaljale djevojčice-Mario Vargas Ljosa

Ovo je knjiga o previranju, procvatu, stalnom životnom susretanju i mimoilaženju života i likova. Ljosa kroz ovu knjigu pokušava da predstavi ljubav kao nešto što čovjek ne može tako lako da definiše, a miješajući fikciju i stvarnost, Ljosa sam sa savršenim, jednostavnim jezikom pripovijedanja kazuje priču o strasti, sudbini, gubitku i bolu. Ljosa je za svoj rad osvojio dvije prestižne nagrade za književnost, Nobelovu i Servantesovu nagradu.

K.

Konstantinovo raskršće: Urbani istorijski ep Dejana Stojiljkovića

Veoma važan aspekt koji određuje pisca jeste njegovo obrazovanje i zanimanje. U ranijim vekovima, pisci su uglavnom bili privilegovani ljudi koji su imali pristup knjigama i vreme za pisanje. Danas je ta privilegija dostupna svakome, što smatram velikim napretkom.

U epicentru moje čitalačke pažnje pre nekoliko godina našao se roman Konstantinovo raskršće, čiji je autor Dejan Stojiljković. Tog inače popularnog pisca sam otkrio relativno kasno, zbog skepsa prema domaćoj savremenoj književnoj sceni – i potpuno sam pogrešio.

Stojiljkovićev roman Konstantinovo raskršće probudio je u meni duh mašte i razbio sve predrasude o domaćoj literaturi.

„Beskrajna brzina vremena još veća izgleda onima koji gledaju unatrag.“
— Seneka

Nastavio sam da čitam i druga remek-dela ovog autora, ali Konstantinovo raskršće ostaje moj favorit. Roman predstavlja jedinstvenu mešavinu trilera, horora, istorije i intelektualnog stava – kombinaciju koja me je očarala. Stojiljković je inače ljubitelj stripova i sam je pisac istih, što njegovu prozu čini vizuelno atraktivnom i scenski upečatljivom. Taj specifičan stil jednostavno ne ostavlja čitaoca ravnodušnim. Ako ste ljubitelj mitologije, istorije i trilera, kao što sam ja, ovaj roman je vaš izbor.

Konstantinovo raskršće doživelo je više izdanja, prevoda, ilustracija, pa čak i ekranizaciju. Sve to s punim pravom, jer je Stojiljković jedan od retkih domaćih pisaca koji uspeva da uništi dosadu na svakoj stranici. Ovaj urbani istorijski klasik autor naziva „niškim romanom“. Napisan je na specifičnoj mešavini srpskog urbanog i južnjačkog duha, i predstavlja jedno od najboljih ostvarenja srpske književnosti 21. veka. Roman govori o stvarnosti obavijenoj maglom, raspletu istorije i rušenju granica između prošlosti i sadašnjosti.

Konstantin: „Kada postanem imperator, ediktom ću ukinuti igre.“
Čovek u beloj tunici: „Prvo se potrudi da te oni što čekaju ne ukinu. A za igre ne brini – one su večne. Kada igara ne bude, neće više biti ni Rima.“

Stojiljković pripoveda istorijski ep ispunjen autentičnom prašinom, mrakom i misterijom.

Među nezaboravnim likovima je Nemanja Lukić, vampir i oficir, koji se pojavljuje i u drugim autorovim delima. Iako vampir, Lukić je blizak čitaocu, što ga čini posebno privlačnim i lako razumljivim.

Radnja romana smeštena je u vreme Drugog svetskog rata, kada Hajnrih Himler šalje šturmbanfirera Hajnriha Kana u Niš s tajnim zadatkom – da pronađe mač rimskog imperatora Konstantina, za koji se veruje da ima mistične moći neophodne Trećem rajhu. U tom trenutku, Treći rajh gubi na bojnim poljima. Niš je u teškom stanju. Nemci redovno vrše streljanja, ali istovremeno ih napada i misteriozno biće. Grad je ispunjen raznolikim likovima – grešnicima, vešticama, partizanima, lokalnim tipovima i borcima monarhističke frakcije. Istorijski Naisus, koji se nalazi u podnožju Niša, zajedno s ovim gradom čini pozornicu događaja koji se odvijaju u različitim vremenima.

Stojiljković nas na upečatljiv način podseća da su svi ratovi isti, mada se likovi i ratnici menjaju. Njegova pripovest je epska, slikovita, filmska, južnjačka i srpska – a ipak univerzalna.

Preporučio bih ovaj roman svima, a posebno onima koji su skeptični prema istoriji i književnosti.

 

Damir Maksić, 2024.

Copy link
Powered by Social Snap