Prije dvije godine, posjetila sam jednu izložbu u Beču, gdje je jedna jako bogata dama i kolekcionarka umjetnosti Heidi Horten predstavila svoju privatnu kolekciju umjetničkih djela. Bila sam očarana, jer su se u toj kolekciji nalazila imena velikih svjetskih slikara. Međutim, dvije monohrone slike su mi posebno zadržale pažnju. O njima bih voljela nešto da vam kažem.

Dvadeseti vijek ostavio je sa za sobom velike tragove. Neki od najtragičnijih trenutaka u ljudskoj istoriji desili su se upravo u ovom vijeku, ali ne možemo poreći, da je mnogo toga genijalnog proizašlo iz ovog vijeka, posebno kada se radi o umjetnosti i kulturi.

28. april je dan koji treba da se posveti velikom slikaru i umjetniku Yves Kleinu -čovjeku koji je izumio svoju plavu boju. Ovaj francuski slikar rođen je upravo na današnji aprilski dan 1928. godine. Oba roditelja su mu bili slikari, a njegova majka Marie Raymond je bila velika slikarka, koja je već tada zauzela bitno mjesto u umjetnosti, u kojoj su preovladavali muškarci. O Klein-u se mnogo toga zna. Kao mlad volio je da putuje. Jedno od mjesta koje je ostavilo veliki uticaj na njegova stvaranje je Japan, a bio je i veliki ljubitelj džuda. Oduvijek fasciniran ljudskom figurom, zvukom, duhom, pokretom, uveo je jedan novi, drugačiji pristup slikarstvu. Kada je počeo da stvara, imao je samo 18 godina. Neki od njegovih prvih konceptualnih radova izazvali su veliko čuđenje u umjetnosti jer je koristio audio zvuke, žene prekrivene bojama koje su se valjale na platnu i na taj način ostavile tragove, ali ono po čemu ga svijet najviše pamti, jeste upravo plava boja.

Naime, da bi se dobila plava boja, potrebno je da se koristi pigment ultramarina, koji je jako skup i u Evropu je stizao samo kako bi se izdrađivali najljepši materijali i slike na kraljevskim dvorovima. Odatle i potiče naziv „kraljevska plava“. Klein je u svom stvaralaštvu bio fasciniram monohronim slikama, ali mu se ovaj pigment nije dopao, jer ultramarin poprilično brzo blijedi na slikama. Upravo iz ovog razloga, on je želio da napravi svoju plavu i eksperimentisao je s dodavanjem polimernog veziva pigmentu. Na taj način dobio je nijansu plave, koja je zauvijek ostala samo njegova. 1960. godine je zajedno sa kritičarem Pierre Restany-jem pokrenuo pokret Novi Realizam, a Klein se i dan danas smatra začetnikom scenske umjetnosti, kao i pop umjetnosti.

Nažalost, ovaj genijalni umjetnik preminuo je sa samo 34 godine od srčanog udara. Ostavio je 11  slika naslikanim njegovom plavom bojom i veliku žal u svijetu slikarstva zbog prebrzog odlaska.

Njegove slike možete nazvati kako želite, ali neosporno je je ovaj čovjek uradio nešto, što do tada nije bilo viđeno u svijetu slikarstva.

M.

Monets Garten: Digitalna izložba u Beču

Claude Monet nije bio samo jedan od najvećih francuskih slikara, nego je bio i jedan od najvećih svjetskih slikara. Smatra se začetnikom impresionizma. Ali šta to zapravo znači? Impresionizam je umjetnički pokret u slikarstvu (1867-1886), a nakon njega u muzici i književnosti, koji je nastao u težnji da se u umjetničko stvaralaštvo unesu lična raspoloženja i utisci s obzirom na temu izlaganja. Zasniva se na realističnom i naturalističkom posmatranju prirode. Naravno, ovaj pokret je dobio naziv upravo po Monetovoj slici ,,Impresija, izlazak sunca“ (1872).

Upravo u čast ovom umjetniku u Beču je otvorena izložba Monets Garten, koja svojom impresivnom postavkom predstavlja jedan novi pogled da umjetnost velikog slikara. Naime, u proteklih nekoliko godina u umjetnosti, a posebno u slikarstvu i književnosti zavladala je potreba za digitalizacijom. Tako je na primjer nastala cijela ,,oblast“ nazvana Digital Humanities koja ima za cilj da izučava i bavi se sa povezivanjem tehnologije i umjetnosti, tj. društvenih nauka. Upravo se na ovaj način digitalizuju različiti segmenti društvenih nauka i tako približavaju jednoj novoj publici koja će na drugačiji način da konzumira umjetnost. Naravno da ovakve nove oblasti imaju svoje i loše strane. Ipak, moj cilj nije da pišem o lošim stranama, nego da vam predstavim interesantnu stranu ovakvog pogleda na umjetnost.

Monets Garten je izložba koja u 360 stepeni vodi posjetioce kroz istoriju i djela jednog od najvećih slikara prošlog vijeka. Kroz poznata djela možete da doživite kako se iluzija pretvara u realnost i to kroz boje kojima je Monet slikao. Na ulazu, posjetioci mogu da vide klasični način jedne izložbe. Naime, biografski i istorijski podaci o slikaru predstavljeni su u nekoliko različitih soba, tek tako da bi se dobio jedan glavni i osnovni uvid u ono što Monet jeste i u ono što njegova umjetnost, ali i ličnost predstavljaju.

Nakon biografskog dijela, posjetioci se lagano uvode u svijet boja. Na platnima slika i instalacijama, mogu da se pronađu roza, ljubičasta, žuta, bijela, zelena, sve boje koje je Monet rado koristio u svojim djelima. Po ulasku na izložbu, posjetioci mogu da svojim telefonom skeniraju QR kod i da stanu ispred slike poznatog slikara, te da se fotografišu. Na fotki ćete izgledati kao da ste zapravo dio prave slike, a sve zato što je ona u 3D formatu.

Instalacije takođe, zajedno sa muzikom, povezuju šarene svjetove i omogućuju posjetiocima da na poseban način dožive umjetnikove slike. Tako ispred nekih instalacija, možete da budete dirigent i da se pokretnima ruku i nogu igrate sa slikom predstavljenom na velikom platnu. Ovo znači da ne samo da gledate njegove umjetničke slike, nego možete i direktno u njima da učestvujete. Ne znam da li to ima smisla.

Naravno, tu je i poznati Monetov most, jedan od glavnih motiva njegovih slika, predstavljen u šarolikom okruženju. Čovjek zaista dobije utisak da će slikar svakoga časa da izađe iza ugla, izvadi platno i počne da slika.

,,Bogatstvo koje ostvarujem dolazi iz prirode. Ona je izvor moje inspiracije“.

Claude Monet

Ova izložba je iskustvo koje se apsolutno isplati i svima bih je od srca preporučila.

Izložbu možete pronaći u različitim svjetskim gradovima kao što su New York, Beč, Hamburg, Stuttgart, Malmo, a cijene u Beču variraju u zavisnosti o dana i vremena posjete. Tačan cjenovnik možete pronaći ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap