Dopustite mi da vam ovoga puta preporučim jednu veliku knjigu. Knjigu tuge i radosti, knjigu beskrajnog otkrivanja života i ljudskog i političkog previranja.

Dobrica Ćosić rođen je 29. decembra 1921. godine selu Velika Drenova kod Trstenika. Ovaj članak ipak neće biti o njegovom životu. Biće samo o Korenima. Onim mojim, vašim, svačijim, tuđim.

Roman je objavljen 1954. godine. Možemo reći da je ovo jedan društveno-istorijski roman koji prati porodicu Katić, ali i ekonomske, i političke prilike Srbije s kraja 19. vijeka. Mene je ova knjiga fascinirala, jer iskrena da budem, nemam toliko znanja o tome šta se na našim prostorima dešavalo krajem 19. vijeka i početkom 20. vijeka. Imam ono, samo teorijsko znanje, ali ova knjiga pruža čitaocima jedan kompleksniji prikaz stanja. Prije svega zato što kroz likove i njihove živote predstavlja i društvo kroz koje se prožimaju politika, nedaća, ekonomija, mržnja, podijeljenost, tradicija. Zapravo iskrena da budem, smatram da je ova knjiga sjajan uvid u istoriju na prostoru Srbije, koji je neophodan za shvatanje današnje situacije na ovom prostoru.

Knjiga je kompleksna. Samim tim  što je djelo tematski slojevito, nije prelagano štivo za čitanje i zahtijeva fokus. Jako lako se iz prstiju izgube dešavanja ukoliko se ne prate pažljivo. Ali ostanite sa mnom, nemojte tako lako da odustajete. Obećavam vam da ćete nakon ove knjige bolje razumijeti. E, sada šta ćete bolje razumijeti, ostaje na vama. Svaka tema i dio ove knjige može da se podijeli na nekolik podtema ili tematskih cijelina. I zato je jako bitno, ovu knjigu čitati u različitim životnim dobima. Vidite, devetnaesti vijek je jedna veoma delikantna tema na prostoru Srbije jer se odlikuje na početku ustaničkom osvetom pobunjenika nad Osmanlijama, a na kraju, zapravo nezadovoljstvom naroda sa državnom vlasti. Ćosić zapravo pokazuje kako sve naše generacije u nekom smislu plaćaju danak za sisteme koji su bili na Balkanu, a da se ne lažemo, bilo ih je nekoliko. Sve je to ostavilo traga na narod i urezalo se duboko u našu svijest i kulturu. On nam je predstavio patrijahalni odgoj, borbu protiv despotizma, pokušaje evropezacije svih intelektualaca, suvišnost čovjeka, ispunjenost čovjeka darivanjem života, ulogu majke, psihološke procese koji se dešavaju u ljudima i još mnogo toga.

Međutim, voljela bih i da se osvrnem na radnju u knjizi. Kao što sam već spomenula radnja prati porodicu Katić, tačnije starog radikala Aćima Katića i njegova dva sina Vukašina i Đorđa. Vukašin se otisnuo u svijet, učio je škole. Upravo je to onaj pokušaj evropeizacije intelektualca. Vukašin se nikako nije slagao sa radikalizmom svoga oca, iako je bio očev mezimac. Na kraju oženio se sa kćerkom od očevog najvećeg političkog neprijatelja, liberala Tošića i od tada njegovo postojanje biva prekriženo za njegovog oca. Sa druge strane imamo Đorđa, sina koji je ostao u istoj kući sa ocem. Oženio ženu koju mu je otac našao, ali nažalost nisu mogli da imaju djece. On iz tog bijesa kreće da biva nasilan prema svojoj ženi Simki, koja je jedno oličenje jake i stamene žene. Na njenim leđima leži cijela porodica. Upravo zato što ne može da zatrudni sa Đorđem, Simka ostaje trudna sa jednim od kućnih sluga. Đorđe je ipak pušta da dođe kući i Simka rađa sina po imenu Adam. Kako dječak raste, tako sve manje liči na „oca“ Đorđa, a Aćim i Đorđe sve vrijeme pokušavaju da otkriju ko je otac djeteta. Nakon toga, Simka se razboljeva i umire kada je Adam imao samo pet godina. Tada i dječak biva bolestan i to navodi oca i djeda Aćima da se pokaju za svoje postupke.

Ukoliko vam ovaj „zamršeni tok radnje nije dovoljan“ da biste ovu knjigu uzeli u ruke. Kazaću vam samo još nekoliko stvari. Ćosić je za ovu knjigu osvojio Ninovu nagradu. A upravo ova knjiga je bila tada jedna velika novina u našoj književnosti jer uvodi ulogu subjektivnog mišljena i posmatranja svijeta oko sebe, kao i duboke psihološke procese koji prate likove. Nakon Korena, Ćosić je nastavio sagu o porodici Katić u kompletu od četiri knjige romana „Vreme smrti“, a kasnije i triologijom „Vreme vlasti“. Ja ih još nisam pročitala, ali mislim da ću, jer su me Koreni u isto vrijeme rastužili i oduševili. Takođe bitno je i spomenuti njegov prvi roman „Daleko je sunce“, ali i Ćosićeve „Deobe“. Mnogo je tema koje možete otkriti čitajući ovog pisca, a nadam se da će i na vas ostaviti utisak kakav je ostavio i na mene.

K.

Konstantinovo raskršće: Urbani istorijski ep Dejana Stojiljkovića

Veoma važan aspekt koji određuje pisca jeste njegovo obrazovanje i zanimanje. U ranijim vekovima, pisci su uglavnom bili privilegovani ljudi koji su imali pristup knjigama i vreme za pisanje. Danas je ta privilegija dostupna svakome, što smatram velikim napretkom.

U epicentru moje čitalačke pažnje pre nekoliko godina našao se roman Konstantinovo raskršće, čiji je autor Dejan Stojiljković. Tog inače popularnog pisca sam otkrio relativno kasno, zbog skepsa prema domaćoj savremenoj književnoj sceni – i potpuno sam pogrešio.

Stojiljkovićev roman Konstantinovo raskršće probudio je u meni duh mašte i razbio sve predrasude o domaćoj literaturi.

„Beskrajna brzina vremena još veća izgleda onima koji gledaju unatrag.“
— Seneka

Nastavio sam da čitam i druga remek-dela ovog autora, ali Konstantinovo raskršće ostaje moj favorit. Roman predstavlja jedinstvenu mešavinu trilera, horora, istorije i intelektualnog stava – kombinaciju koja me je očarala. Stojiljković je inače ljubitelj stripova i sam je pisac istih, što njegovu prozu čini vizuelno atraktivnom i scenski upečatljivom. Taj specifičan stil jednostavno ne ostavlja čitaoca ravnodušnim. Ako ste ljubitelj mitologije, istorije i trilera, kao što sam ja, ovaj roman je vaš izbor.

Konstantinovo raskršće doživelo je više izdanja, prevoda, ilustracija, pa čak i ekranizaciju. Sve to s punim pravom, jer je Stojiljković jedan od retkih domaćih pisaca koji uspeva da uništi dosadu na svakoj stranici. Ovaj urbani istorijski klasik autor naziva „niškim romanom“. Napisan je na specifičnoj mešavini srpskog urbanog i južnjačkog duha, i predstavlja jedno od najboljih ostvarenja srpske književnosti 21. veka. Roman govori o stvarnosti obavijenoj maglom, raspletu istorije i rušenju granica između prošlosti i sadašnjosti.

Konstantin: „Kada postanem imperator, ediktom ću ukinuti igre.“
Čovek u beloj tunici: „Prvo se potrudi da te oni što čekaju ne ukinu. A za igre ne brini – one su večne. Kada igara ne bude, neće više biti ni Rima.“

Stojiljković pripoveda istorijski ep ispunjen autentičnom prašinom, mrakom i misterijom.

Među nezaboravnim likovima je Nemanja Lukić, vampir i oficir, koji se pojavljuje i u drugim autorovim delima. Iako vampir, Lukić je blizak čitaocu, što ga čini posebno privlačnim i lako razumljivim.

Radnja romana smeštena je u vreme Drugog svetskog rata, kada Hajnrih Himler šalje šturmbanfirera Hajnriha Kana u Niš s tajnim zadatkom – da pronađe mač rimskog imperatora Konstantina, za koji se veruje da ima mistične moći neophodne Trećem rajhu. U tom trenutku, Treći rajh gubi na bojnim poljima. Niš je u teškom stanju. Nemci redovno vrše streljanja, ali istovremeno ih napada i misteriozno biće. Grad je ispunjen raznolikim likovima – grešnicima, vešticama, partizanima, lokalnim tipovima i borcima monarhističke frakcije. Istorijski Naisus, koji se nalazi u podnožju Niša, zajedno s ovim gradom čini pozornicu događaja koji se odvijaju u različitim vremenima.

Stojiljković nas na upečatljiv način podseća da su svi ratovi isti, mada se likovi i ratnici menjaju. Njegova pripovest je epska, slikovita, filmska, južnjačka i srpska – a ipak univerzalna.

Preporučio bih ovaj roman svima, a posebno onima koji su skeptični prema istoriji i književnosti.

 

Damir Maksić, 2024.

Copy link
Powered by Social Snap