Pablo Pikaso je bez sumnje jedan od najpoznatijih slikara današnjice. Čovjek čije je puno ime Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno de los Remedios Crispín Cipriano de la Santísima Trinidad Ruíz y Picasso ušao je u Ginisovu knjigu rekorda kao najproduktivniji slikar u istoriji umjetnosti. Stvorio je između 1.300 i 1.900 slika u periodu od prve nastave likovne umjetnosti, kada je imao 7 godina i smrti u 91. godini. Međutim, ono što najviše fascinira kod ovog umjetnika nije zapravo kvantitet ili broj naslikanih slika, nego kvalitet i majstorstvo koje se krije iza njih. Prema izvoru ideelart.com ovo su neke od najpopularnijih i najtraženijih Pikasovih slika na internetu, hronološki prikazanih po periodima njegovog stvaralaštva. Aukcijska vrijednost njegovih 363 djela koja spadaju u najskuplja svjetska djela vizuelne umjetnosti na listi „Top-5000“ procjenjuje se na 3465,228 miliona dolara. Prosječna aukcijska cijena Pikasovih djela iznosi 9.546 miliona dolara.

Stari gitarista (1903)

U „Plavom periodu“, koji je trajao od 1901. do 1904. godine dominirala je, kako i sam naziv kaže, plava boja. Pikaso je svoj izbor plave boje pripisao depresiji u kojoj se nalazio poslije smrti svog dragog prijatelja Carlosa Casagemasa, koji je izvršio samoubistvo u jednom pariškom café-u. Upravo iz ovog perioda stvaralaštva Pikaso je izdvojio sliku „Stari gitarista“ kao njemu omiljenu.

Dječak sa lulom (1905)

Pikaso se 1904. zaljubio u Fernande Oliviera i na dva duboka načina izmijenio smjer svog stila. Prvo, u prelasku od tuge do romantike, prestao je da se slika u plavim nijansama i prešao je na nijanse ružičaste. Drugo, prešao je s pažljivog prikazivanja ljudskog oblika u više stilizovane ljudske prikaze. Najpoznatiji primjer iz tog perioda je Dječak sa lulom.

Les Demoiselles d’Avignon (1907)

Pikaso u „Afričkom periodu“ stvara pod uticajem djela afričkih narodnih umjetnika, posebno njihovih maski, oslobodio se potrebe da na tradicionalan način predstavlja ljudska lica. Takođe nadahnula su ga i djela Pola Cezanea, koji je umro 1906. Za to vrijeme brzih eksperimentisanja sa slikarstvom, Pikaso je značajno smanjio vizuelni jezik svojih slika, sve više naginjući apstrakciji.
Najznačajnija slika iz tog razdoblja je „Les Demoiselles d’Avignon“, koja se smatra protokubističkim, jer sadrži sve bitne elemente koji bi na kraju trebali definisati taj stil.

Still Life with Chair Caning (1912)

Kubizam je bio jedan od najuticajnijih pokreta u istoriji apstraktne umjetnosti, a Pikaso se smatra tvorcem ovog stila, koji je kombinovao dvodimenzionalnost s višestrukim perspektivama i svođenjem motiva na geometrijske oblike. Osim što su izmislili kubizam, Picasso i njegov savremenik Georg Brak istovremeno su počeli eksperimentisati dodajući u svoja djela detritus poput rezanog papira, konopa i tkanina. Jedno od Pikasovih najpoznatijih djela iz tog doba, „Still life with chair Caning“, osim što je djelomično kubističko djelo, predstavlja i izum kolaža.

Portret Olge na stolici

U periodu „Neoklasicizma“, malo prije kraja Prvog svjetskog rata, Pikaso se oženio prvom suprugom Olgom Khokhlovu. Olga je bila baletna plesačica, s kojom se Pikaso upoznao dok je dizajnirao komplete i kostime za produkciju Parade. Poslijeratni društveni krugovi u kojima su se Pikaso i Olga kretali, doprinijeli su još jednoj evoluciji Pikasovih djela. Njegovo stvaralaštvo se tada kretalo od kubizma, pa sve do klasičnog stvaralaštva. Savršen primjer te evolucije u stilu je slika njegove supruge koju je naslikao 1918. godine.

Figure pokraj moja (1931)

Početkom ranih 1920-ih počeo je cvjetati nadrealizam u svim umjetnostima. Kao i mnogi slikari toga vremena, Pikaso je bio duboko zainteresovan za nadrealističke teorije, koje su pokušale uskladiti život iz snova čovječanstva sa stvarnošću. Neka Pikasova rana nadrealistička djela uključena su u ono što neki nazivaju njegovim „razdobljem kostiju“ u kome je predstavljao ljudske figure kao podsećanje na groteskne kolekcije fragmenata kosti. Ovaj period u njegovom stvaralaštvu trajao je od 1928. do 1948. godine.

Gernika (1937)

Od 1936. do 1939. godine Španija je bila u stanju građanskog rata između nacionalističkih i republikanskih snaga. Nacionalisti su bili izjednačeni sa fašističkim silama u Njemačkoj i Italiji. U proljeće 1937. njemački i italijanski avioni bombardovali su baskijsko selo Gerniku (Guernicu) na zahtjev španskih nacionalista. Ovo je bio prvi put da su moderne vazdušne snage napale nenaoružano civilno stanovništvo. Ranije te godine, španski republikanci naručili od Pikasa da naslika mural za Svjetski sajam u Parizu 1937. godine. Djelo koje je Pikaso kreirao za sajam izrazilo je njegova osjećanja prema bombardovanju. Nazvana Gernika, prikazuje gomilu upletenih tijela u agoniji među urbanim ruševinama. Smatra se njegovim remek-djelom. Djelo miješa različite estetske pristupe, od kubizma do ne-klasicizma do nadrealizma. Njegova upotreba crne, bijele i sive evocira fotografije vijesti, referencirajući njegovu ranu upotrebu isječaka vijesti u svojim kolažima i zamaglivši granicu između umjetnosti i novinarstva. Ovo je ujedno i moje omiljeno djelo ovog velikog slikara. A na svoju životnu sreću, imala sam priliku i da je vidim uživo u muzeju Reina Sofia u Madridu.

Žaklina sa cvijećem (1954)

Sve do smrti 1973. Pikaso je nastavio stvarati često vraćajući se metodama i stilovima koje je istraživao ranije u životu. Postao je najpoznatiji svjetski umjetnik za svog života i imao je zadatak da stvori sve od velikih djela do uobičajenih kućanskih predmeta. Godine 1953. upoznao je ženu koja će mu postati druga supruga Žaklina (Jacqueline) Roque. Pikaso je tada imao 72 godine; Jacqueline je imala 27. Njegova slika iz 1954. godine primjer je zrele estetike majstora umjetnika na vrhuncu uspjeha.

M.

Monets Garten: Digitalna izložba u Beču

Claude Monet nije bio samo jedan od najvećih francuskih slikara, nego je bio i jedan od najvećih svjetskih slikara. Smatra se začetnikom impresionizma. Ali šta to zapravo znači? Impresionizam je umjetnički pokret u slikarstvu (1867-1886), a nakon njega u muzici i književnosti, koji je nastao u težnji da se u umjetničko stvaralaštvo unesu lična raspoloženja i utisci s obzirom na temu izlaganja. Zasniva se na realističnom i naturalističkom posmatranju prirode. Naravno, ovaj pokret je dobio naziv upravo po Monetovoj slici ,,Impresija, izlazak sunca“ (1872).

Upravo u čast ovom umjetniku u Beču je otvorena izložba Monets Garten, koja svojom impresivnom postavkom predstavlja jedan novi pogled da umjetnost velikog slikara. Naime, u proteklih nekoliko godina u umjetnosti, a posebno u slikarstvu i književnosti zavladala je potreba za digitalizacijom. Tako je na primjer nastala cijela ,,oblast“ nazvana Digital Humanities koja ima za cilj da izučava i bavi se sa povezivanjem tehnologije i umjetnosti, tj. društvenih nauka. Upravo se na ovaj način digitalizuju različiti segmenti društvenih nauka i tako približavaju jednoj novoj publici koja će na drugačiji način da konzumira umjetnost. Naravno da ovakve nove oblasti imaju svoje i loše strane. Ipak, moj cilj nije da pišem o lošim stranama, nego da vam predstavim interesantnu stranu ovakvog pogleda na umjetnost.

Monets Garten je izložba koja u 360 stepeni vodi posjetioce kroz istoriju i djela jednog od najvećih slikara prošlog vijeka. Kroz poznata djela možete da doživite kako se iluzija pretvara u realnost i to kroz boje kojima je Monet slikao. Na ulazu, posjetioci mogu da vide klasični način jedne izložbe. Naime, biografski i istorijski podaci o slikaru predstavljeni su u nekoliko različitih soba, tek tako da bi se dobio jedan glavni i osnovni uvid u ono što Monet jeste i u ono što njegova umjetnost, ali i ličnost predstavljaju.

Nakon biografskog dijela, posjetioci se lagano uvode u svijet boja. Na platnima slika i instalacijama, mogu da se pronađu roza, ljubičasta, žuta, bijela, zelena, sve boje koje je Monet rado koristio u svojim djelima. Po ulasku na izložbu, posjetioci mogu da svojim telefonom skeniraju QR kod i da stanu ispred slike poznatog slikara, te da se fotografišu. Na fotki ćete izgledati kao da ste zapravo dio prave slike, a sve zato što je ona u 3D formatu.

Instalacije takođe, zajedno sa muzikom, povezuju šarene svjetove i omogućuju posjetiocima da na poseban način dožive umjetnikove slike. Tako ispred nekih instalacija, možete da budete dirigent i da se pokretnima ruku i nogu igrate sa slikom predstavljenom na velikom platnu. Ovo znači da ne samo da gledate njegove umjetničke slike, nego možete i direktno u njima da učestvujete. Ne znam da li to ima smisla.

Naravno, tu je i poznati Monetov most, jedan od glavnih motiva njegovih slika, predstavljen u šarolikom okruženju. Čovjek zaista dobije utisak da će slikar svakoga časa da izađe iza ugla, izvadi platno i počne da slika.

,,Bogatstvo koje ostvarujem dolazi iz prirode. Ona je izvor moje inspiracije“.

Claude Monet

Ova izložba je iskustvo koje se apsolutno isplati i svima bih je od srca preporučila.

Izložbu možete pronaći u različitim svjetskim gradovima kao što su New York, Beč, Hamburg, Stuttgart, Malmo, a cijene u Beču variraju u zavisnosti o dana i vremena posjete. Tačan cjenovnik možete pronaći ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap