Na današnji dan 1818. godine rođen je veliki ruski pisac realizma Ivan Turgenjev. Bio je ruski romanopisac, slikar, pjesnik, prevodioc i jedan od glavnih ,,krivaca“ što je zapad imao priliku da se susretne sa književnošću istoka.

Rođen je u plemićkoj ruskoj porodici. Odrastao je sa još dvojicom braće Nikolajem i Sergejom. Majka mu je pripadala bogatoj ruskoj porodici i bila je veoma obrazovana žena, koja je ulagala mnogo u obrazovanje svojih sinova. Zapošljavala je strane guvernate kako bi mogli da uče strane jezike, a u kući se nalazila i velika biblioteka koja je omogućavala mladom Ivanu da se od rane mladosti upozna sa njemačkom i francuskom književnošću. Otac je zbog posla često bio odsutan, a svoj odnos sa ocem Turgenjev opisuje u autobiografskom romanu ,,Prva ljubav“. Kao dijete, zajedno sa porodicom selio se u Njemačku i Francusku, ali su se ipak vratili u Moskvu, kako bi Ivan i njegova braća mogla da dobiju najbolje školovanje. Elitne škole omogućile su mu da izučava klasike svjetske i ruske književnosti.

Ono što je posebno interesantno, jeste to da mu je jedan od profesora na fakultetu bio Nikolaj Vasiljevič Gogolj. Za vrijeme studija gubi brata i oca, a od 1838. do 1841. godine studira filozofiju u Berlinu.

Kada je Gogolj umro, razočarala ga je suzdržanost štampe prema tom tužnom događaju te je napisao nekrolog u kojem je kazao sve što ga je mučilo. U Peterburgu je cenzurom zabranjeno objavljivanje.

Car je naredio da autor bude kažnjen s mjesec dana zatvora, mada je pravi povod za to bila piščeva zbirka pripovjedaka „Lovčevi zapisi“.

Iako je budno praćen od strane policije, nastavio se baviti književnim radom. Burne polemike izazvao je i roman „Očevi i djeca“, gdje je prikazao sukob između starog i novog naraštaja, a to je u stvari bio sukob između liberala i demokrata prosvjetitelja.

Beskorisno je čovjeku sa predrasudama dokazivati neopravdanost njegovih predrasuda.

Ivan Turgenjev

Bio je očaran zapadom i smatrao je da i Rusija treba da prihvati te ideje. Naravno, kao i mnoge njegove kolege, bio je protiv kmetstva.

Nije se nikada ženio, ali je bio poznat po svojim mnogobrojnim ljubavnim vezama. Tako je i dobio vanbračnu kćerku Paulinet. Njegov najbliži prijatelj iz svijeta književnosti bio je Gustav Flaubert, a obojica su u svojim mišljenjima odbacivali desničarske i ljevičarske poglede na svijet. Nisu se slagali sa Tolstojem i Dostojevskim, jer ova dva velikana ruske književnosti nisu bila toliko naklonjena zapadu kao Turgenjev. U Parizu se takođe sprijateljava sa Emilom Zolom i braćom Goncourt.

Bio je agnostik, tada. Zamislite? Postoji i anegdota da kada je zajedno sa Tolstojem putovao u Pariz, Tolstoj je napisao za njega da je veoma dosadan. Toliko se nisu podnosili da je Tolstoj 1861. godine Turgenjeva izazvao na dvoboj. Naravno, ubrzo se izvinuo zbog ovoga, ali nakon toga ova dva velika pisca više nikada nisu progovorili. Čak i Dostojevski ismijava Turgenjeva, ali se 1880. godine na svečanosti otkrivanja Puškinovog spomenika miri sa Turgenjevim.

1861. godine emigrira u Pariz gdje ostaje do smrti. 1879. godine primio je počasni doktorat Univerziteta Oxford. Međutim nedugo nakon toga, njegovo zdravstveno stanje se pogoršalo i u januaru 1883 .godine otkriva se da ima maligni tumor koji je metastazirao na leđnoj moždini.

Umire 03. septembra 1883. godine.

Na njegovoj sahrani Tolstoj je molio: „Prijatelju, vrati se u književnost!“. Ubrzo nakon toka, Turgenjevu u čast, Tolstoj je napisao djelo „Smrt Ivana Iliča“

Poznatija njegova djela su zbirka novela „Lovčevi zapisi“ (1852), romani „Ruđin“ (1856), „Plemićko gnijezdo“ (1859), „Očevi i djeca“ (1862) te zbirke „Pjesme u prozi“ (1878) i „Senilia“ (1882).

Ljubav je jača od smrti i od straha pred smrću.“

K.

Ko je Han Kang? Nobelovka i glas savremene književnosti

Iskreno, već odavno ne pridajem previše pažnje osvajanju Nobelove nagrade za književnost, i to iz nekoliko razloga. Prije svega, smatram da je kriterij za dodjelu ove nagrade često upitan, jer je često vođen politikom, slično kao i mnoga druga takmičenja, bilo da su u pitanju muzička, kulturna ili umjetnička priznanja. Mislim da to ne bi trebalo biti tako. Nagrade bi trebalo da se dodjeljuju isključivo na osnovu književnog kvaliteta – stila pisanja, snage riječi, forme i inovativnosti – a ne na osnovu tema koje se politički uklapaju u trenutni diskurs.

Moje razočaranje dodatno je poraslo otkako Haruki Murakami, jedan od mojih omiljenih pisaca i najpoznatijih savremenih autora, koji je više puta bio nominovan, nije dobio nagradu. To je, za mene, značilo gubitak povjerenja u proces odabira. Čitanjem djela nekih laureata shvatila sam da mnogi od njih jednostavno ne ostavljaju dubok utisak na mene. Naravno, ko sam ja da sudim? Postoji odbor stručnjaka koji donosi ove odluke.

Takođe, ne dopada mi se činjenica da popularnost i prodaja knjiga nagrađenih autora vrtoglavo rastu nakon dodjele Nobelove nagrade. To jeste prirodna posljedica takvog priznanja, ali ostavlja utisak da književna vrijednost dolazi u drugi plan pred marketingom. Ipak, to je već odavno dio književnog svijeta.

Ipak sam odlučila napisati ovaj tekst jer smatram da bi, s obzirom na to da se radi o književnom blogu, bilo neprikladno ne osvrnuti se na dodjelu Nobelove nagrade. Iako možda nisam sigurna koliko to ima smisla s obzirom na moje stavove, čini mi se važnim podijeliti svoje mišljenje i pružiti kontekst koji će čitateljima pomoći da bolje razumiju moj stav.

Han Kang, južnokorejska spisateljica i dobitnica Nobelove nagrade za književnost 2024. godine, postala je prepoznata po intenzivnoj prozi koja se bavi dubokim pitanjima ljudskog postojanja. Nagrada joj je dodijeljena za „poetsku prozu koja istražuje istorijske traume i razotkriva krhkost ljudskog života“. Iako nisam još imala priliku pročitati njena djela, njen književni opus izazvao je globalnu pažnju i zaslužuje da mu se posveti prostor na ovom blogu.

Život i inspiracija

Han Kang je rođena 1970. godine u Gvangdžuu, gradu poznatom po burnoj istoriji koja je značajno uticala na njeno književno stvaralaštvo. Njena porodica, posebno otac Han Seung-won, poznati pisac, podsticala je njenu ljubav prema literaturi. Studije korejske književnosti na Univerzitetu Yonsei dodatno su oblikovale njen književni glas. Karijeru je započela pisanjem poezije, ali se kasnije posvetila prozi, pokazujući sklonost eksperimentisanju s formom i jezikom.

„Vegetarijanka“ – Prelomna tačka karijere

Roman „Vegetarijanka“ (2007) donio je Han Kang međunarodnu slavu. Ova priča o mladoj ženi koja odlučuje postati vegetarijanka suočava se s nerazumijevanjem svoje porodice i društva, ali istovremeno dotiče teme identiteta, slobode i nasilja. Minimalistički, ali intenzivan stil pisanja Han Kang učinio je ovaj roman jedinstvenim, donoseći mu Međunarodnu Bookerovu nagradu 2016. godine.

Njeni drugi romani, poput „Ljudske činidbe“, istražuju bolne istorijske događaje, poput masakra u Gvangdžuu 1980. godine, kroz perspektive različitih likova. Time Han Kang spaja individualne priče s kolektivnim traumama, postavljajući univerzalna pitanja o ljudskoj prirodi i sjećanju.

Bol i ljepota često idu ruku pod ruku, i ta koegzistencija je nepodnošljiva.
(Vegetarijanka)

Han Kang je poznata po spoju poetičnosti i brutalnosti. Njena proza prelazi granice tradicionalne naracije, fokusirajući se na emocije, unutrašnje sukobe i složene teme poput patrijarhata, nasilja i gubitka. „Bijela knjiga“ (2016) istražuje boju bijele kroz meditaciju o žalovanju, čistoti i prolaznosti.

Njena djela često izazivaju čitaoca da preispita sopstvene stavove o tijelu, duši i društvenim normama, što ih čini relevantnim i globalno razumljivim.

Zašto čitati Han Kang?

Iako se ukus čitatelja razlikuje, Han Kang nudi književno iskustvo koje je i izazovno i značajno. Njena djela nisu laka za čitanje, ali ostavljaju dubok utisak, podstičući čitaoce na razmišljanje o složenim pitanjima života i ljudskosti.

Ako želite da istražite njeno stvaralaštvo, „Vegetarijanka“ je dobar početak. Za one koji žele dublje razumijevanje njenog rada, preporučujem „Ljudske činidbe“ i „Bijelu knjigu“. Nadam se da će njena djela ubrzo biti dostupna širem auditorijumu, jer su teme koje obrađuje od značaja za sve nas.

 

Copy link
Powered by Social Snap