Svi smo sigurno čuli za njihove knjige, ali zapravo malo nas zna kakav su život imale tri sestre, koje su pisale pod muškim pseudonimima kako bi objavile svoja djela. Šarlot (Charlotte, 1816-1855), Emili (Emily, 1818-1848) i En Bronte (Anne Brontë, 1820-1849) stvorile su izuzetna djela u svijetu književnosti koja su bila ispred svog vremena.

Sestre Bronte su odrasle u Hovortu (Haworth) na sjeveru Engleske u starom kamenom domu, koji i danas uveliko privlači veliki broj obožavaoca ovih književnica. 1820. godine je u ovu kuću, koja je poprilično izdvojena od svijeta, sveštenik Patrik Bronte doveo svoju suprugu i šestoro male djece. Godinu dana po dolasku u ovu kuću, supruga je umrla, a njena neudata sestra, koja je bila veoma stroga, preuzela je ulogu domaćice i počela je da se stara o djeci. U domaćinstvu je takođe veliku ulogu igrala i služavka Tabita, od koje su djeca slušala svoje prve priče i legende o žiteljima ovog kraja. Otac nije pridavao mnogo pažnje djeci, a većinu svoga vremena provodio je u svojoj radnoj sobi čitajući knjige. Kada bi provodio vrijeme sa djecom, diskutovao bi sa njima o politici i ozbiljnim temama. S obzirom da su djeca odrastala okružena knjigama i pričama od malih nogu, počeli su svoje priče da zapisuju u malene sveske koje su sami pravili.

Kuća sestara Bronte, koja je danas muzej

Sveštenik Bronte nije imao mogućnosti da svojoj djeci obezbijedi lagodan život. Jedino je sin Branvel mogao da se školuje, dok su djevojčice morale same da se obrazuju. Nekoliko godina kasnije, Patrik je djevojčice poslao u internat za ćerke siromašnog sveštenstva, ne znajući da u njemu vladaju užasni uslovi, koje je Šarlot kasnije opisala u svom romanu “Džejn Ejr” (Jane Eyre). Kada je shvatio kobnu grešku i doveo ih kući, bilo je prekasno: najstarije ćerke, dvanaestogodišnja Marija (Maria) i godinu dana mlađa Elizabet (Elizabeth) razboljele su se od tifusa i umrle.

Internat u kojem su se sestre školovale

Tada je bio običaj da siromašne djevojke iz niže srednje klase obično postaju učiteljice ili guvernante djece iz dobrostojećih porodica, što je često bio nezahvalan posao. Šarlot je tako počela da radi kao učiteljica, a En kao guvernanta. Svoja loša iskustva u tom poslu opisala je kasnije u roman Agnes Grej. Emili je ubrzo uvidjela da posao učiteljice nije za nju. Šarlot je u međuvremenu odbila bračnu ponudu očevog prijatelja, odgovorivši da će se udati samo iz ljubavi. U međuvremenu sin Branvel doživio je tragičan kraj, ali je sestra Šarlota preuzela potrebne korake i pokušala da pomogne porodici da se uzdigne iz sumorne situacije. Naime, ona je učinila sve kako bi tri sestre objavile zajedničku zbirku pjesama, i to pod muškim pseudonimima (Currer, Ellis i Acton Bell). Pjesme su ostale nezapažene, ali to nije odvratilo sestre od pisanja. Tako je Šarlota napisala roman Profesor, Emili Orkanske visove, a En Agnes Grey. Pokušavale su bezuspješno da objave svoja djela, a Šarlota je započela da piše drugi roman Džejn Ejr.

Jednom londonskom izdavaču se ova knjiga dopala i odlučio je da je objavi. Tako je Džejn Ejr roman doživio veliki uspjeh, a svi su se pitali ko je pisac Karer Bel. Nakon toga, prvi izdavač koji je je otkupio djela od Elisa i Aktona Bela, požurio je da objavi Orkanske visove i Agnes Grej. Međutim, tragedije su se nizale: poslije bolesti i smrti brata, 1848. godine, Emili se razboljela od tuberkuloze i preminula u decembru iste godine. U maju 1849. ista sudbina je sustigla i En. Nesrećna Šarlota ostala je sama sa ocem, a tada je nastavila i ranije započeti roman Šerli i provela sljedeće tri godine pišući roman Vilet. Poslije još dve odbijene bračne ponude, 1854. je prihvatila brak sa pomoćnikom svog oca, Arturom Belom Nikolsom (Arthur Bell Nicholls), ali je umrla poslije samo devet mjeseci braka, tokom svoje prve trudnoće. Njen prvi roman Profesor objavljen je posthumno 1857. Patrik Bronte nadživio je svu svoju djecu i umro u dubokoj starosti 1861. godine.

Knjige sestara Bronte danas spadaju u književne klasike, a njihova kuća je mjesto hodočašća fanova književnosti.

Poštujte sebe tako da ne date svu svoju dušu i srce onima koji to ne zaslužuju.

Džejn Ejr
T.

Thomas Bernhard: Život i djelo pisca koji nije poznavao kompromis

Thomas Bernhard (1931–1989) jedan je od najvažnijih austrijskih književnika 20. vijeka. Njegova djela, prepuna sarkazma, melanholije i britke društvene kritike, ostavila su neizbrisiv trag ne samo u književnosti njemačkog govornog područja nego i širom svijeta. Svojim romanima, dramama, pripovijetkama i autobiografskim zapisima Bernhard je postavio ogledalo društvu, neumoljivo razotkrivajući njegove licemjerne strane.

Burno djetinjstvo: korijeni njegove mračne vizije

Thomas Bernhard rođen je u Holandiji kao sin služavke Herte Bernhard i stolara Aloisa Zuckerstättera. Njegovo rano djetinjstvo obilježeno je stalnim selidbama: Beč, Seekirchen, Traunstein u Bavarskoj… Svako novo mjesto nosilo je sa sobom nova iskustva, ali i osjećaj nesigurnosti. Godine 1941. Bernhard je greškom poslan u nacistički odgojni dom u Saalfeldu. Ta traumatična iskustva duboko su ga obilježila i oblikovala njegovu književnu perspektivu. Njegov djed, Johannes Freumbichler, bio je ključna figura u njegovom životu. Kao pisac i intelektualac, Freumbichler je u Bernhardu probudio ljubav prema literaturi i ohrabrio ga da izrazi svoje misli bez ustručavanja. No, Bernhardov život nije bio lišen tragedija – 1949. godine izgubio je djeda, a samo godinu kasnije i majku, što je dodatno produbilo njegov osjećaj egzistencijalne usamljenosti.

Bernhardova mladost bila je ispunjena borbom s plućnom tuberkulozom. Već sa 18 godina suočavao se s bolnicama, smrću i vlastitom smrtnosti. Bolest ga je vodila ka introspekciji, što je i sam priznao: „Svaka bolest koju preživite postaje sjajna priča.“

U tim teškim trenucima razvila se njegova snažna povezanost s Hedwig Stavianicek, koja će mu ostati životna podrška do njene smrti 1984. godine. Stavianicek, bogata nasljednica i trideset sedam godina starija od Bernharda, bila je ključna osoba u njegovom životu. Bernhard ju je nazivao svojom Lebensmensch – osobom od presudne važnosti za njegov život. Njihova veza bila je intelektualna i emocionalna, a Stavianicek mu je pružala podršku tokom njegove literarne karijere. Zahvaljujući njoj, izašao je iz izolacije, postao deo austrijske elite i započeo plodnu književnu karijeru.

FOTO: Wikimedia Commons/Knjigocrvic/Canva

Uprkos zdravstvenim problemima, Bernhard je neumorno radio. Nakon što je napustio školu, učio je za trgovca, a zatim se posvetio umjetnosti – studirao je dramaturgiju i glumu na Mozarteumu u Salzburgu. Njegov književni proboj dogodio se 1963. godine s romanom Frost, koji je najavio njegovu specifičnu mješavinu filozofske introspekcije i društvene kritike. Iako je bio poznat širom Europe, Bernhard je većinu života provodio povučeno u svojoj kući u Obernathalu, daleko od javnosti. Njegova kuća bila je minimalistički uređena, a Bernhard je vodio samotnjački život, uživajući u tišini i prirodi. Upravo ovaj povučeni način života nije ga spriječio da piše o kompleksnim društvenim i filozofskim temama.

Kontroverze i literarna genijalnost

Bernhardova djela nisu nikoga ostavljala ravnodušnim. Romani poput Das Kalkwerk i Auslöschung istražuju teme izolacije i ludila, dok su njegove drame, poput Heldenplatz, izazivale žestoke političke polemike. Bernhard nije štedio ni austrijsko društvo ni institucije, zbog čega je stekao reputaciju „enfant terrible“ austrijske književnosti. Njegov testament, kojim je zabranio izvođenje svojih drama u Austriji, bio je posljednji čin pobune protiv zemlje koju je istovremeno volio i prezirao.

Idem, rekao sam sebi u tvrdoj fotelji, iz zemlje u kojoj je prognano, uništeno, izbrisano sve što je takozvanom čoveku duha ikad pružalo zadovoljstvo, a ako ne zadovoljstvo, onda bar mogućnost da sledi svoju egzistenciju, iz zemlje u kojoj izgleda vlada još samo najprimitivniji od svih nagona, onaj za održanjem, i u kojoj se i najmanji zahtev takozvanog čoveka duha u začetku guši. U kojoj korumpirana država i isto tako korumpirana Crkva zajedno vuku onaj beskrajan konopac koji su pre više vekova s najvećom bezobzirnošću i u isto vreme sasvim prećutno obavili oko vrata tog slepog i odista glupog naroda koji su njegovi vladari zbilja zatočili u njegovoj gluposti. U kojoj se istina gazi, a laž sa svih zvaničnih mesta uzdiže kao jedino moguće sredstvo za sve ciljeve.

Tomas Bernhard,
Odlomak iz knjige “Beton”

Bernhardov stil karakterizira duge rečenice, repetitivna struktura i mračan humor. Njegovi su protagonisti često izolirani intelektualci, čija opsesivna razmišljanja odražavaju piščevu filozofsku analizu ljudske egzistencije. Bio je ključan za razvoj posmodernističke književnosti u njemačkom govornom području i inspiracija mnogim piscima, poput Elfriede Jelinek. Unatoč pesimističnom tonu njegovih djela, Bernhardova proza često sadrži elemente crnog humora. Kritičari ističu da njegova djela predstavljaju ne samo istraživanje smrti već i svojevrsnu pobjedu života kroz humor i otpor. I ono što je još zanimljivo jeste da je Bernhard imao veliki uticaj na razvitak njemačkog jezika. Naime on ga je obogatio svojim specifičnim stilom, a njegov uticaj je vidljiv i u političkom diskursu. Njegove jezične konstrukcije i oštar kritički ton često su oponašali političari i mediji.

Tomas Bernhard je bio kontradiktorna i provokativna ličnost, neumoran u kritikovanju autoriteta i društvenih normi. U njegovom pogledu, katoličanstvo i nacionalsocijalizam predstavljali su samo različite strane iste medalje. Rugao se svetinjama, ali ne iz puke mizantropije, već iz posvećenosti individualizmu i nezavisnom duhu. Njegova književnost ostaje jedan od najprepoznatljivijih glasova epohe.

A Nobel?

Ironično je da je Bernhardov deda dobio austrijsku državnu nagradu za svoj jedini roman, dok je sam Bernhard, iako jedan od najnagrađivanijih austrijskih autora, tu nagradu zaobilazio. Njegov ogroman doprinos književnosti, koji je odjekivao širom Evrope, nikada nije prepoznat ni Nobelovom nagradom, iako bi je zasigurno zaslužio. Razlozi za to mogli bi ležati u njegovoj kontroverznoj reputaciji u Austriji, odakle je retko ili nikada nominovan, kao i u nesvakidašnjem, često uznemirujućem svetu koji je stvorio. Međutim, to objašnjenje postalo je neodrživo kada je 1994. Nobelova nagrada dodeljena njegovoj sunarodnici Elfridi Jelinek, poznatoj po još radikalnijem antinacizmu i kontroverznim likovima.

Bernhardov misaoni i „analitično ispovedni“ stil, s malo emocija, možda je čak pripremio teren za pisce poput Jelinek, čiji je glas bio toliko specifičan da je Bernhard uz nju delovao gotovo konzervativno.

S Thomasom Bernhardom završila je jedna epoha austrijske književnosti.

prevod sa njemačkog: knjigocrvić.com

 

Copy link
Powered by Social Snap